.

Chov nosála

  • ÚVOD

 Nosál se stal již mnoha rodinách domácím mazlíčkem. Je to celkem jednoduše ochočitelné zvířátko, které však podle mého názoru nepatří do bytu - pokud ovšem nechcete mít v bytě kůlničku na dříví. K jeho ochočení přispívá jeho obrovskká zvědavost, která je ale tak velká, že pokud ho pustíte do vybaveného bytu, tak vše rozlije, rozsype, roztrhá, převrátí a ukradne a nedej bože když se pokusíte mu tu jeho ukradnutou kořist vzít...to je pak opravdu velmi naštvaný :) Jinak je nosálek celkem fajn mazlíček. Naučí se chodit na záchod ( kočkolit v bedínce ) , nechá se vodit na kšírkách a bude se s Vámi hrozně mazlit.

Chov podléhá registraci (zvířata musejí být čipovaná) a povolení k chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči, je to stejné jako pro ostatní šelmy.

  • Jak a kde chovat nosála?

Samce i samice je možné chovat celoročně pohromadě, naopak není dobré držet zvířata jednotlivě. Pokud Vám ubikace bude dostatečně větrat a bude zajištěná tak, aby z ní nosáli případně neutekli, tak proč ne.

Nejvhodnější pro chov nosálka je buď vyhradit mu celou místnost v bytě ( malý pokoj ) a nebo mu udělat voliéru ( nosál potřebuje celkem hodně pohybu, takže čím větší tím lepší ). Můj nosál bydlí v koňském boxe ( 3,5 x 3,5 m a ještě 2,5 m na výšku) , který je celý obehnán pletivem, takže Bořek může využívat na lezení i to pletivo.

  • Zařízení obydlí

Do voliéry nebo pokoje dejte nosálkovi větve, pařezy, budky, špalky, odsedávky, hamaky, třeba zavěšená pneumatika, provazy, nějaké prolézačky, záchod - kočkolit v bedýnce ( záchod umístěte tam, kam chodí nosálek dělat bobky, asi za týden se naučí chodit do bedýnky ),nějaké hračky, domeček ( umístěteho tak 0,5 - 1 m nad zem ), napáječku a misky na krmení ( z vlatní zkušenosti vím že je dobré misky přivázat a nebo koupit ty hodně těžké hliněné aby je nosálek stále nepřevracel ). Je potřeba nedávat jim nic, s čím by si mohli ublížit - třeba silonové provazy, které rozpletou a namotají si je na drápy. Na zem se dá použít mulča, písek, hobliny, štěpky atd. Hobliny se nejlépe čistí .

Pokud budete mít voliéru někde venku, tak pak je dobré mít ji zateplenou.Nosálům mírnější mrazy nevadí, můžou chodit ven podle potřeby, ale měli by mít možnost se před větším mrazem schovat. Pokud by voliéra popř. domek promrzal, tak by bylo lepší ho temperovat na teplotu kousek nad bodem mrazu.

 

Potrava

- nosál je všežravec a od toho se také odvíjí jeho jídelníček -

Granule - psí nebo kočičí ( neustálý přístup ), ovoce ( milují banány ), zelenina, maso, ryby, těstoviny, vejce, rýži, müsli tyčinky ( tak 1x za den ) , jogurty, piškoty se sníženým obsahem lepku a cukru, nějaký hmyz ( např. sarančata, cvrčci...), myšky ( já je nedávám, protože nesnáším vraždy :) , ale mohou je občas dostat )

 do krmení můžeme přidávat vitamíny pro kožešinová zvířata.

dávka by se měla pohybovat okolo 0,5 kg

krmení by mělo být pravidelné ( např. snídaně v 8 hod a večeře v 20 hod )